Dom
Tutaj jesteś

Dywanik do łazienki okrągły – jak wpasować go w przestrzeń pomieszczenia?

14 lipca 2023 Dom dywanik do łazienki okrągły


Dywaniki do łazienki wybieramy przede wszystkim w uznaniu dla ich funkcji ozdobnej. W niewielkim pomieszczeniu trudno o elementy typowo dekoracyjne, dywanik do łazienki okrągły lub prostokątny może więc znacząco podnieść jej atrakcyjność. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że dywanik nie ogranicza się do ocieplenia wnętrza. Nie ma sobie równych także wtedy, gdy zależy nam na podniesieniu komfortu użytkowania łazienki. Warto postawić zatem pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę poszukując szczególnie atrakcyjnego rozwiązania.

Dywanik dopasowany do specyfiki pomieszczenia

Bez względu na to, czy podoba się nam dywanik bambusowy do łazienki, czy też rozwiązanie wykonane z materiału, musimy pamiętać o tym, że łazienka jest dość wymagającym pomieszczeniem. Zawsze panuje tu większe zawilgocenie niż w innych częściach mieszkania. Nie bez znaczenia wydaje się również to, że dość trudnym zadaniem jest wywietrzenie tego pomieszczenia. Jeśli więc dywanik łazienkowy ma pełnić swoją funkcję przez dłuższy czas, przy zakupie musimy zwrócić uwagę na przynajmniej kilka typowych dla niego cech.
W pierwszej kolejności upewnijmy się, że jest wykonany z materiałów chłonących wilgoć. Najczęściej wspomina się w tym kontekście włókna syntetyczne, bo te nie tylko znakomicie chłoną wodę, ale również nie gniją. Nie bez znaczenia jest także jego antypoślizgowość i łatwość, z jaką można utrzymywać go w czystości. Jeśli zakup ma być udany, stawiajmy przede wszystkim na miękkie dywaniki.

Wybór dywanu a kolorystyka łazienki

Gdy wiemy już, jaki rodzaj dywanika podoba nam się najbardziej, możemy zastanowić się nad kolejnym aspektem związanym z jego zakupem. Dywanik nie pojawi się przecież w próżni, powinien być więc dostosowany do kolorystyki, w jakiej jest utrzymana łazienka. Projektanci wnętrz odradzają umieszczanie na podłodze rozwiązania kontrastującego z odcieniem dominującym w łazience. Nie namawiają nas jednak do stawiania na ten sam odcień, który pojawia się na meblach lub ścianach. Dywanik może być okazją do eksperymentów, nic więc nie stoi na przeszkodzie temu, aby odcień był odrobinę ciemniejszy lub nieco jaśniejszy.

Jaki kształt dywanika wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jaki kształt dywanika łazienkowego będzie odpowiedni, nie możemy ograniczać się do naszych upodobań estetycznych. Prawdą jest to, że są one ważne. Wcale nie mniejsze znaczenie ma jednak to, jak duża jest łazienka. Jak już wspomniano, dywan powinien być przecież jej ozdobą, a nie elementem, który nad nią dominuje. Mając to na uwadze można przyjąć, że w niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się dywaniki prostokątne oraz kwadratowe, bo będzie można je z większą łatwością dopasować do przestrzeni. Okrągłe i owalne dywaniki mogą być zbyt dominujące. Jeśli obawiamy się, że będą zaburzać przestrzeń, lepiej myśleć o nich w kontekście nieco większych pomieszczeń. W większej łazience można umieścić też dywanik o znacznie bardziej niebanalnym kształcie. Pozwoli to na wprowadzenie odrobiny zamieszania i wyróżni łazienkę na tle innych pomieszczeń o takich funkcjach.

Redakcja domlazienkaplytki.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z wykańczaniem mieszkań i urządzaniem wnętrz. Dzielimy się też inspiracjami. Uwielbiamy również rośliny, dlatego znaleźć można u nas porady związane z nimi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?