Dom
Tutaj jesteś

Kolor w kuchni – przegląd najciekawszych propozycji

14 lipca 2023 Dom kolor w kuchni

Kolory mają ogromny wpływ na nasze życie. Podczas gdy jedne pobudzają nas do działania, inne są znane z tego, że uspokajają i wyciszają. Nikogo z nas nie trzeba więc przekonywać o tym, że ich dobór nie może być przypadkowy. Znaczenie, jakie ma kolor w kuchni jest szczególnie duże. Już od dawna nie jest to przecież pomieszczenie, w którym ograniczamy się do przygotowywania posiłków. Kuchnia to także centrum spotkań i jedno z najbardziej przytulnych miejsc w domu. Pytanie o to, jakie kolory farb do kuchni wprowadzić w pierwszej kolejności nie wydaje się więc tym, które moglibyśmy lekceważyć.

Co przesądza o kuchennej kolorystyce?

Projektanci wnętrz unikają dziś mówienia o bardziej lub mniej modnych kolorach w kuchni. Ich niechęć do zajmowania tak kategorycznego stanowiska nie wynika jednak z tego, że nie chcą urazić potencjalnych klientów. Takie podejście jest pokłosiem wiedzy o tym, że wybór kolorów ścian i mebli to wypadkowa przynajmniej kilku czynników. O tym, czy spodoba się nam kuchnia w kolorze drewna i bieli, czy też pomieszczenie utrzymane w znacznie ciemniejszej tonacji, przesądza przede wszystkim to, jak wygląda pomieszczenie, jaki ma metraż i jaki jest poziom jego nasłonecznienia. Nie bez znaczenia jest jednak także nasz charakter i oczekiwania. Jak już wspomniano, kolor w łazience nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej. Powinien uprzyjemniać pobyt w tym pomieszczeniu, a trudno mówić o przyjemnym spędzaniu w nim czasu, gdy ma się świadomość tego, że nie jest przesadnie dobrze dobrany.

Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Gdybyśmy mieli wskazać to rozwiązanie, które niezmiennie cieszy się największą popularnością, z pewnością byłaby nim biała kuchnia. Biel kojarzy się nam z elegancją i sterylnością, jest też kolorem idealnie sprawdzającym się w każdym pomieszczeniu utrzymanym w nowoczesnym stylu. Może sprawiać wrażenie nieco zbyt monotonnej, jeśli jednak jesteśmy osobami, które cenią sobie ład i porządek, z pewnością przypadnie nam do gustu.
Jeśli biel wydaje nam się rozwiązaniem zbyt konwencjonalnym, a jednak sami przed sobą musimy przyznać, że to w jasnych wnętrzach będziemy czuć się najlepiej, z pewnością do gustu przypadnie nam kuchnia w odcieniach beżu i z naturalnymi elementami drewnianymi. Taki wybór sprawdzi się też znakomicie wtedy, gdy od kuchni oczekujemy także pełnienia funkcji pomieszczenia jadalnianego.

Mniej oczywiste rozwiązania kolorystyczne

Gdy szukamy pomysłu na kuchnię nie tylko przytulną, ale również oryginalną, powinno zaintrygować nas oryginalne połączenie bieli oraz brązów. Łączenie barw to znakomity sposób na wniesienie kolorytu do otoczenia. Kuchnia zyskuje jednak nie tylko dlatego, że coś zaczyna się w niej dziać wizualnie. Zabawa kolorami może również tworzyć wrażenie, że kuchnia jest większa niż w rzeczywistości. Oryginalną, a jednocześnie bardzo bezpieczną propozycją jest też kuchnia utrzymana w odcieniach szarości. Osoby decydujące się na te opcję doceniają ciekawą kompozycję z bardziej wyrazistymi dodatkami. Zwracają też uwagę na to, że utrzymanie takiej kuchni w czystości nie jest skomplikowane.

Salony meblowe

Redakcja domlazienkaplytki.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z wykańczaniem mieszkań i urządzaniem wnętrz. Dzielimy się też inspiracjami. Uwielbiamy również rośliny, dlatego znaleźć można u nas porady związane z nimi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?