Dom
Tutaj jesteś

Jaki kwiat do łazienki – przegląd możliwości

14 lipca 2023 Dom jaki kwiat do łazienki


Jak ozdobić łazienkę, a jednocześnie sprawić, że będzie ona jeszcze przytulniejszym pomieszczeniem? Jednym z najbardziej oczywistych wyborów są kwiaty doniczkowe do łazienki. Nie wszystkie poradzą sobie w tym wymagającym pomieszczeniu. Możemy mieć jednak pewność, że znajdziemy przynajmniej kilka takich, którymi warto się będzie zainteresować.

Kwiaty w łazience i ich zalety

Jeszcze zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, jaki kwiat do łazienki będzie najlepszym rozwiązaniem, musimy zastanowić się nad inną kwestią. Dotyczy ona tego, po co właściwie mamy wprowadzać rośliny do tego pomieszczenia, skoro w większości łazienek nie ma nawet okien.
Mówiąc o zaletach kwiatów w łazience zwracamy uwagę przede wszystkim na to, że pełnią one funkcję dekoracyjną. Jesteśmy na tyle oswojeni z ich widokiem, że czujemy się lepiej w ich towarzystwie. Warto jednak pamiętać również o tym, że roślina do ciemnej łazienki doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Obecność roślin poprawia też niejednokrotnie samopoczucie, a przecież łazienka w wielu domach jest jednym z nielicznych miejsc, w których rzeczywiście można się zrelaksować.

Jak dbać o kwiaty w łazience?

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem. Można więc odnieść wrażenie, że wprowadzenie do niej roślin doniczkowych wymaga dużej wiedzy i cierpliwości. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Oczywiście, prawidłowa opieka nad roślinami doniczkowymi w łazience wymaga przyswojenia sobie kilku zasad. Nie są one jednak wcale skomplikowane.
Na pierwszy plan wysuwa się to, że rośliny doniczkowe nie powinny znajdować się w pobliżu tych pojemników, w których znajdują się kosmetyki oraz środki chemiczne. Zwykle taka bliskość prowadzi zarówno do uszkodzenia liści, jak i łodyg. Warto mieć też na uwadze to, że rośliny, choć lubią wysoką wilgotność, nie przepadają za silnym strumieniem wody z kranu lub prysznica. Jeśli decydujemy się na kwiaty lubiące jasne stanowiska, możemy hodować je także w łazience. W takim wypadku jednak powinny być one ustawione tak, aby znajdować się w bezpośredniej bliskości sztucznego światła. Nie wolno też zapominać o tym, że każda roślina ma pewne upodobania dotyczące podlewania jej. Przelanie może być często groźniejsze niż zapomnienie o tym obowiązku.

Rośliny ciemnolubne w łazience

Niedostateczna ilość światła w łazience przyczynia się do tego, że szukając roślin, które można wprowadzić do tego pomieszczenia, decydujemy się przede wszystkim na rośliny ciemnolubne. Tu najbardziej oczywistym wyborem okazuje się bluszcz. Jest on znany nie tylko z tego, że dobrze czuje się w ciemnych i dość wilgotnych miejscach, ale i z tego, że wypuszcza naprawdę efektowne kłącza zachwycające swoją prezencją. Jeśli nasza łazienka jest nie tylko ciemna, ale i niewielka, możemy postawić na bromelię. Jej znakiem rozpoznawczym jest efektowny, stożkowaty kształt, pięknie prezentują się jednak również charakterystyczne dla niej przylistki, które przybierają kształt kłosów. Bromelia jest efektowna, nie rozrasta się jednak tak, jak bluszcz.

Redakcja domlazienkaplytki.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z wykańczaniem mieszkań i urządzaniem wnętrz. Dzielimy się też inspiracjami. Uwielbiamy również rośliny, dlatego znaleźć można u nas porady związane z nimi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?