Oświetlenie stanowi istotny element aranżacji każdego wnętrza, który może pełnić w nim nie tylko praktyczne ale również dekoracyjne funkcje. Mimo że obecnie dostępne żarówki świecą przez tysiące godzin, to jednak każda z nich w końcu będzie musiała zostać zutylizowana. Ze względu na to, że elementy te wymieniamy w dzisiejszych czasach dość rzadko, nie zawsze wiemy, gdzie należy wyrzucać spalone żarówki. W jaki sposób je utylizować? Podpowiadamy.
Gdzie wyrzucić spalone żarówki LED?
Żarówki LED cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej ze względu na ich energooszczędność, a także duże możliwości w zakresie barwy światła czy wyglądu. Warto zwrócić uwagę na to, że żarówki LED różnią się budową od klasycznych wersji. Dlatego też ich utylizacja jest prostsza niż w przypadku świetlówek ze względu na to, że nie zawierają one szkodliwych substancji. Ich konstrukcja obejmuje tylko układ zasilający (prostownik, kondensator i przetwornicę), a także niewielką diodę.
Mimo to jednak żarówki LED, jako elektrośmieci, nie mogą być wyrzucane do zwykłych pojemników na odpady zmieszane. Należy zanieść je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub wrzucić do specjalnego pojemnika na elektroodpady. Takie pudełka często dostępne są w sklepach z elektroniką.
Jak zutylizować świetlówki kompaktowe?
Świetlówki kompaktowe zaliczane są do niebezpiecznych odpadów ze względu na ich charakterystyczną budowę. Wypełnione są one silnie toksyczną rtęcią znajdującą się w stanie gazowym. Dlatego też żarówek fluorescencyjnych nie wolno wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Należy je zanieść do punktu, w którym zbierane są elektrośmieci, czyli PSZOK-u. Z kolei w razie stłuczenia, trzeba otworzyć wszystkie okna i opuścić pomieszczenie. Następnie wrócić i w rękawiczkach pozbierać rozbite części i umyć podłogę.
Gdzie należy wyrzucić żarówki żarnikowe?
Mimo że obecnie coraz rzadziej spotykamy w mieszkaniach czy obiektach usługowych zwykłe żarówki żarnikowe, ponieważ zostały one już jakiś czas temu wycofane, to jednak wciąż występują w niektórych sprzętach AGD czy też lampkach solnych. Ich utylizacja nie jest jednak problematyczna ze względu na to, że nie zawierają one żadnych toksycznych chemikaliów. Dlatego można je wrzucić do pojemnika, w którym znajdują się odpady zmieszane. Pamiętajmy jednak, że jeżeli żarówka jest stłuczona, najlepiej owinąć ją materiałem i dopiero wtedy wyrzucić do kosza.
Dlaczego odpowiednia segregacja odpadów jest ważna dla środowiska?
Właściwa segregacja odpadów i ich odpowiedzialne składowanie są istotne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla nas. Pamiętajmy o tym, że używając zasobów w zrównoważony sposób, działamy także we własnym interesie, a przede wszystkim naszych dzieci. Dlatego niezależnie od tego, czy chcemy wymienić świetlówkę, żarówkę LED, czy żarnikową wersję, wrzucajmy te elementy do odpowiednich pojemników. Najlepiej oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, gdzie zostaną we właściwy sposób zabezpieczone i poddane dalszej segregacji.
Artykuł sponsorowany