Dom
Tutaj jesteś

Jak prawidłowo dbać o impregnację drewna?

24 stycznia 2024 Dom Jak prawidłowo dbać o impregnację drewna


Drewno jest wyjątkowym materiałem, pięknym, estetycznym, a do tego trwałym i solidnym. Wykorzystywane w wielu aranżacjach doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Decydując się na drewno trzeba pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Właściwie wykonana impregnacja to podstawa do tego, aby cieszyć się jego pięknem jak najdłużej.

Dlaczego drewno trzeba chronić? Potencjalne zagrożenia

Drewno spotkać można w różnych wariantach, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz: drzwi, okna, schody, meble drewniane, podłogi, wykończenia tarasów, meble tarasowe, altany, elementy drobnej architektury ogrodowej i wiele innych. W zależności od warunków (głównie faktu czy znajduje się ono na zewnątrz czy wewnątrz domu) czyhają na nie różne zagrożenia, które mogą wpłynąć nie tylko na wygląd, ale i żywotność poszczególnych rzeczy. Dlatego, jeszcze przed zakupem, należy zwrócić na szczególny sposób impregnacji i wybierać świadomie.

Zagrożeń wbrew pozorom jest całkiem wiele, szczególnie jeśli elementy drewniane znajdują się na zewnątrz. Największą uwagę należy zwrócić na promieniowanie UV oraz wilgoć. Te dwa czynniki powodują szybkie niszczenie drewna, przyspieszają pojawianie się na powierzchni pleśni, wilgoci, grzybów, a to wszystko prowadzi do osłabienia konstrukcji drewna i jego szybsze niszczenie. Jeśli woda dostanie się do głębszych warstw w strukturze, włókna rozwarstwiają się, powodując trwale uszkodzenie.

Wilgoć oraz promieniowanie ultrafioletowe, na które drewno znajdujące się na zewnątrz narażone jest każdego dnia, sprawiają, że elementy wyglądają nieestetycznie. Wierzchnia warstwa zaczyna się łuszczyć, charakterystyczną cechą jest pojawianie się wykwitów grzybów i glonów, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do uszkodzenia struktury nośnej.

Dużym zagrożeniem są także szkodniki, najbardziej znane są oczywiście korniki, choć trzeba mieć świadomość, że to nie jedyne zagrożenie.

Czym impregnować drewno?

Najważniejszą zasadą, o jakiej trzeba pamiętać, jest właściwy dobór środków impregnujących, dedykowanych dla konkretnych wariantów drewna lub środowiska, w jakim się ono znajduje. Inne specyfiki mogą być wykorzystywane we wnętrzach, a inne na zewnątrz, gdzie elementy drewniane narażone są na trudniejsze warunki. Rynek specyfików wykorzystywanych do impregnacji stale się rozwija, dostępne są nowoczesne preparaty, pozwalające jeszcze lepiej zadbać o wszystkie powierzchnie.

W ofercie firm, takich jak https://sklep.torys.eu/ dostać można różnego typu preparaty. W zależności od oczekiwań i planowanego efektu końcowego dostępne są rozwiązania bezbarwne oraz koloryzujące. Ich dużą zaletą jest transparentność, dzięki czemu naturalne, drewniane słoje pozostają widoczne. Dużą popularnością cieszy się m.in. lakierobejca. Wśród jej najważniejszych zalet wymienić można to, że zapewnia wysoką ochronę przed wodą i wilgocią, a jednocześnie jest rozwiązaniem wysoko paroprzepuszczalnym. Z tego względu sprawdzi się doskonale m.in. do malowania pergoli, altanek czy innych elementów małej architektury.

Jeśli zabezpieczone mają zostać deski tarasowe lub schody, doskonałym rozwiązaniem będzie olej lniany do drewna. Jego największym atutem jest bowiem wysoka odporność na ścieranie. Ponadto preparaty nie powodują zatykania porów drewna, co sprawia, że drewno oddycha. Jednocześnie wytworzona warstwa hydrofobowa doskonale zabezpiecza przed wilgocią i wodą.

Innym wariantem preparatów przeznaczonych do impregnacji są preparaty powłokotwórcze. To doskonały sposób, aby zadbać o drewniane powierzchnie w każdych, nawet naprawdę trudnych warunkach. Poza wilgocią i wodą, środki te chronią także przed glonami, grzybami, pleśnią, a nawet szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Prawidłowa impregnacja drewna – najważniejsze zasady

Żeby właściwie wykonać proces impregnacji, warto zrozumieć, na czym on polega. W czasie pokrywania powierzchni odpowiednio dobrany środek chemiczny wnika do wewnętrznych struktur, nasycając drewno. Tworzona jest powłoka docierająca także do głębszych warstw, dzięki czemu ochrona jest rzeczywiście skuteczna.

Metod zabezpieczania drewna jest wiele, a konkretny sposób dobrać trzeba, uwzględniając specyficzne czynniki. W ujęciu ogólnym można wyróżnić dwie podstawowe techniki:

  • powierzchniową;

  • głęboką.
     

Kryterium, jakie zostało tu uwzględnione, jest głębokość wnikania impregnatu w strukturę drewna. O metodach głębokich mówi się wtedy, gdy preparat wnika co najmniej 10 mm w głąb, są to jednak specjalistyczne sposoby, wymagające zastosowania specjalnych technik, niedostępne do wykonania w warunkach domowych. Wykonywanie zabezpieczenia odbywa się z wykorzystaniem maszyn, najczęściej masowo.

Impregnację powierzchowną wykonać można samodzielnie. Wystarczy odpowiedni preparat, pędzel lub wałek oraz trochę czasu. Zanim jednak będzie można przejść do zabezpieczenia, należy przygotować drewno. Podstawową zasadą jest wyczyszczenie, a także osuszenie i odkurzenie. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię można pokryć impregnatem, pamiętając o tym, aby zawsze malować zgodnie z linią słojów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja domlazienkaplytki.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z wykańczaniem mieszkań i urządzaniem wnętrz. Dzielimy się też inspiracjami. Uwielbiamy również rośliny, dlatego znaleźć można u nas porady związane z nimi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?