Płytki łazienkowe są narażone nie tylko na działanie wilgoci, ale także zanieczyszczeń, kamienia z wody czy pozostałości mydła. Wszystkie te elementy mogą powodować powstawanie trudnych do usunięcia osadów. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, by zachować estetyczny wygląd i trwałość płytek, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć, a także stosować właściwe środki. Jakie są metody ochrony płytek przed osadami? Podpowiadamy.
Codzienna pielęgnacja płytek łazienkowych
Warto codziennie dbać o czystość i higienę płytek łazienkowych. Jest to bez wątpienia klucz do ich długowieczności. Dlatego jeżeli na przykład naszą łazienkę zdobią piękne płytki marmurowe, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane, mogą szybko stracić swój blask. Żeby zapobiegać osadzaniu się kamienia i mydlin, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka prostych nawyków.
Zalicza się do nich przede wszystkim osuszanie powierzchni po każdej kąpieli ze względu na to, że głównym źródłem osadów na płytkach jest woda, która zostawia ślady kamienia i mineralne osady. Dlatego, aby temu zapobiec, zaleca się wycieranie płytek suchą ściereczką lub gumową ściągaczką po każdej kąpieli czy prysznicu. Ważne jest też regularne osuszanie fug, które są bardziej porowate i szybciej wchłoną wilgoć, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Dodatkowo do codziennego mycia płytek warto stosować delikatne detergenty o neutralnym pH, które nie uszkadzają ich powierzchni i nie powodują matowienia. W przypadku naturalnych materiałów, takich jak marmur czy trawertyn konieczne jest unikanie środków zawierających kwasy, które mogą trwale uszkodzić kamień. Warto też regularnie wietrzyć łazienkę, aby ograniczyć w niej poziom wilgoci.
Jakie środki ochronne stosować w celu zabezpieczenia płytek łazienkowych?
Oprócz codziennych nawyków pielęgnacyjnych warto zastosować odpowiednie środki ochronne, które pozwalają długotrwale zabezpieczyć płytki łazienkowe przed osadami. Zalicza się do nich impregnaty, a także produkty hydrofobowe czy te specjalnie przeznaczone do czyszczenia kamienia i ceramiki. Te pierwsze tworzą na powierzchni płytek ochronną warstwę zabezpieczającą przed wchłanianiem wody, brudu i osadów. Dlatego są szczególnie polecane do płytek z naturalnego kamienia, na przykład marmuru. Preparaty hydrofobowe z kolei zmniejszają widoczność zacieków i osadów z mydła. Wybierając środki do czyszczenia i konserwacji płytek łazienkowych, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, aby były dostosowane do materiału wykończeniowego tego wnętrza.
Jak często nakładać impregnat i jakie środki są najlepsze?
Impregnacja stanowi istotną metodę ochrony płytek. Wymaga ona jednak doboru odpowiednich produktów, a także regularności. Częstotliwość aplikacji impregnatów uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju płytek, a także samego produktu. W przypadku tych ceramicznych zazwyczaj impregnaty stosuje się na fugi co rok lub dwa. Z kolei płytki z kamienia naturalnego wymagają częstszej impregnacji, co 6-12 miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania łazienki.
Artykuł sponsorowany